SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.

Hasse Rosander Arena (Runevallen)

Välkommen till Kungsörs Bollklubb!

 

Vi ser fram emot att få möta er under 2025 

och bjuda på en härlig fotbollssäsong.

Då startar bingon!
2025-01-09 11:27

Onsdagen den 29 januari 2025 kör vi igång med vår onsdagsbingo!

Samma tid och samma plats som tidigare, alltså onsdagar kl:19:00 i Kung Karlsskolans matsal.

Vi startar dessutom säsongen med utspel.

Försäljningen av spelbrickor startar kl:18:00.

 

 

Vi söker nya medhjälpare till arbetsgruppen på bingon!

Känner du att du kan och vill hjälpa till på bingon nån onsdag i månaden? Kanske vet du någon som skulle tycka att det vore roligt att jobba ideellt tillsammans med oss. Tveka inte att höra av er till Marita på 073 - 067 11 84, eller till Jill på kansliet 0760 - 210 190. Du når oss även via mejl, kungsors.bollklubb@telia.com. Vi berättar gärna mer. Din hjälp är värdefull.

 

Vi ses väl där!

Kungsörs Bollklubb/Marita

Seniorer
Spelarpresentation #15 KBK herr 2025
2024-12-31 14:23, Seniorer

I förrgår presenterade vi storebror och idag presenterar vi lillebror - Markus Assio är klar för spel med KBKs herrar nästa säsong!
Markus är nyss fyllda 20 år och kan användas offensivt på mittfältet eller som forward - och likt sin bror har han sin fotbollsuppfostran i Syrianska Eskilstuna IF.

 

KBK hälsar Markus varmt välkommen till föreningen ♥️🖤

Seniorer
Spelarpresentation #14 KBK herr 2025
2024-12-29 21:12, Seniorer

Året börjar lida mot sitt slut - men KBKs herrar är inte färdiga med att presentera nya spelare. Peter Assio är klar för spel med de rödsvarta nästa säsong! En 22-årig mittfältare som kan användas på många olika positioner på planen och som spenderat nästan hela karriären i Syrianska Eskilstuna IF.

 

Varmt välkommen till föreningen, Peter ♥️🖤

Seniorer
Spelarpresentation #13 KBK herr 2025
2024-12-23 15:16, Seniorer

Det är glädjens tider när vi återigen får säga välkommen hem till en av våra egna. Rezene Berhane är klar för en återkomst till KBK, efter fyra år i Köping FF.
Rezene debuterade i KBK som 18-åring, då laget spelade i division 4 - och därefter blev sex säsonger i klubben och 68 mål på 99 matcher. Nu gör sig anfallaren redo för sin sjunde säsong med de rödsvarta - och förutom sin spektakulära spelstil har 27-åringen nu samlat på sig värdefull rutin efter alla år i division 3.

 

KBK hälsar Rezene varmt välkommen tillbaka till föreningen ♥️🖤

Tack för detta året!
2024-12-12 09:55

KBK tackar för ett händelserikt 2024 tillsammans med Er. Vi ser fram emot 2025 och hoppas att det nya året bjuder på sportsliga utmaningar, fler vänner och nya upplevelser.

 

Klubben riktar ett stort TACK till alla ledare, föräldrar och engagerade som ställt upp för våra barn och ungdomar i Kungsör under 2024. Vi hoppas att ni vill fortsätta följa med på vår resa även kommande år.

 

God Jul och gott nytt år

önskar styrelsen!

 

Vi ses nästa säsong. 

Nyheter från våra lag